اخبار > هر دانشی و تلاشی بدون پژوهش و تحقیق محکم به شکست ، نظام آموزشی ما در دانشگاهها باید شخم بخورد و دگرگون شود و به سوی آموزشی که پژوهش محور است برود .
 


  چاپ        ارسال به دوست

در مورخ 1396/10/09

هر دانشی و تلاشی بدون پژوهش و تحقیق محکم به شکست ، نظام آموزشی ما در دانشگاهها باید شخم بخورد و دگرگون شود و به سوی آموزشی که پژوهش محور است برود .

مراسم اختتامیه دومین همایش پژوهشی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم در حیطه‌های ژنتیک و علوم پایه، بهداشت، سلامت و تغذیه، علوم بالینی و طب سنتی اسلامی به همت کمیته تحقیقات دانشجویی در تالار شهید یخچالی پردیس این دانشگاه برگزار شد.

در این همایش حجت الاسلام و المسلمین  طاهری  خرم آبادی مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان ضرورت  پرداختن به پژوهش گفت :
در آیه نفر امر به تفقه شده یعنی فراگیری دانش عمیق ، یعنی جستجوی محققانه در دامنه دانش،  و این می رساند که فراگیری علمی ارزشمند است که همراه با تحقیق و پژوهش باشد
همچنین وی با اشاره به روایت امام باقر علیه السلام که فرمود : الکمال کل الکمال   التفقه فی الدین و تقدیر المعیشه و الصبر علی النائمه گفت مدلول این روایت هم بیانگر اینستکه رشد و ترقی در گرو تحقیق عمیق و تحصیل همراه با پژوهش است .
طاهری با ابراز نگرانی از بی توجهی به امر پژوهش گفت : اگر پژوهش های عمیق انجام ندهیم و دانشجویان ما تحصیل پژوهش محور نداشته باشند  و اکتفای به گذراندن ترم ،  واحد ، خواندن جزوه نمایند.  جامعه را بسوی بی سوادی برده ایم چرا که وجود نازنین امام علی علیه السلام فرمود لاینفع الاجتهاد بغییر تحقیق  یعنی هیچ عملی و تلاشی بدون تحقیق به ثمر نخواهد رسید.

طاهری همچنین ضمن انتقاد به پژوهش هایی که بی ثمر است و مشکلی از جامعه را حل نمی کند گفت : مطالبه حضرت آقا از ما تولید علم است بنابراین پزوهش های ما باید به سمتی برود که منجر به تولید علم شود و از کپی برداری و جمع آوری که هیچ ثمری ندارد پرهیز کنیم.١٤:٥٠ - شنبه ٩ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٥٣٣٥٣٥    /    تعداد نمایش : ٣٥٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
  این سایت متعلق به دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم میباشد