اخبار > حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی در همایش یاوران معروف دانشگاه علوم پزشکی قم: تذکر لسانی باید با شیوه صحیح بیان شود/زمینه های منکر در جامعه باید از بین برود.
 


  چاپ        ارسال به دوست

در مورخ 1395/07/13

حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی در همایش یاوران معروف دانشگاه علوم پزشکی قم: تذکر لسانی باید با شیوه صحیح بیان شود/زمینه های منکر در جامعه باید از بین برود.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی امروز در همایش یاوران معروف که در دانشگاه علوم پزشکی قم برگزار شد گفت: با اینکه  در خصوص امر به معروف و نهی از منکر سخن ها بسیار گفته و کتاب های زیادی نوشته شده لکن در اجرای این فریضه  موفق نبوده ایم .
 
وی گفت: در اهمیت این فریضه همین بس که در سوره مائده خداوند می فرماید که لعنت انبیا بر کسانی که امر به معروف و نهی از منکر را در قوم بنی اسرائیل ترک کردند.
لعن الذین کفروا
و در روایات از مومنینی که ترک امر به معروف کرده اند  تعبیر به سست ایمان کرده اند .

حجت الاسلام و المسلمین دکتر رفیعی بیان داشت: منکر در جامعه گسترده است و نباید تا می گوییم منکر فکرها به سمت حجاب برود، بلکه ما منکرات زیادی داریم که برخی   اعتقادی , برخی اجتماعی , برخی سیاسی , برخی فرهنگی و... که بعضی از اینها خطر ناک است مثلا شبهات انکار خداوند در فضای مجازی که کم نیست منکر  اعتقادی است ، طلاق منکر خانوادگی است ، ، سو ظن ، کم فروشی و.... منکر اخلاقی است
وی گفت: بمباران شبهات اعتقادی در جامعه توسط دشمن در حال گسترش است و باید اینها پاسخ داده شود و اجازه ندهیم که دشمن به اهداف خود برسد.


عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه گفت: معروف و منکر سه قسم شرعی، عقلی و عرفی دارد  شرعی: هرچه که خدا گفت باید معروف شرعی است و نباید های خدا منکر شرعی   است مثلا نماز خواندن , روزه گرفتن , حجاب  معروف و ترک اینها , یا تجسس و غیبت و ...  منکر است،, قسن دیگر منکر عقلی است مثل عبور از چراغ قرمز که مشکل آفرین می شود و قسم سون منکر عرفی که در برخی از شهرها نوع لباس پوشیدن عرف آن شهر است و لی در دیگر شهرها شاید  مناسب نباشد.

حجت الاسلام و المسلمین رفیعی با بیان اینکه برای عملی شدن امر به معروف و نهی از منکر راهکارهای ارائه شده است گفت: یکی از راهکارها این است که بینش ایجاد کنیم و مسائل را درست به مردم بشناسانیم و آگاهی به مردم ارائه کنیم.

وی افزود: راهکار  دوم در تحقق منکر از بین بردن زمینه های منکر است، مثلا همه انگشترسازها بگویند که انگشتر طلای مردانه تولید نمی کنیم یا اینکه صنف تولید لباس بگوید کسی حق ندارد مانتو جلو باز تولید کند و اینگونه زمینه منکر از بین می رود.


حجت الاسلام و المسلمین رفیعی گفت: یکی از راهکارها برای گسترش امر به معروف و نهی از منکر جایگزین کردن  است، اگر پیامبر(ص) فرمودند بت نپرسید به جای آن خدا پرستی را جایگزین کردند و باید ما نیز اگر جامعه را از منکری نهی می کنیم باید یک معروف را معرفی کنیم.

وی گفت: در خصوص ازدواج این همه مشکل برای جوانان فراهم می کنیم و نتیجه آن می شود فساد، در صورتی که اگر ازدواج را آسان بگیریم قطعا فسادها هم از بین می رود.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه عنوان داشت: شما می خواهید مردم ماهواره نبینند، بیایید فیلم خوب تولید کنید، نمی توان به مردم گفت فیلم نبینید چون به هر حال یک نیاز است و اگر ما نتوانیم فیلم خوب تولید کنیم مردم به سراغ ماهواره خواهند رفت.

وی گفت: چهارمین نکته در خصوص راهکارهای گسترش امر به معروف نشر خوبی هاست، این موضوع مهمی است و اگر می خواهیم منکر را کم کنیم باید معروف را زیاد کنیم باید در جوانان بگردیم و نقاط مثبت را پیدا کنیم و خوبی های او را بگویم نباید همواره کارهای خطای او را گوشزد کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین رفیعی گفت: مراقبت به جای دخالت دیگر موضوع برای جلوگیری از منکر است، جوان دخالت را دوست ندارد و باید بکوشیم و مراقب او باشیم نه در کارهایش دخالت کنیم.

وی گفت: موضوع دیگر تدریج در شیوه ها است، یعنی اگر کار بدی از فردی دیدیم به یکباره نگوییم بلکه به تدریج و با روش مناسب بیان شود چرا که اینگونه آن فرد از دین زده نخواهد شد.


عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه گفت: تذکر زبانی باید نرم و با زبان مناسب باشد، نحوه بیان و نوع گفتار بسیار مهم است و با احترام باید گفته شود که قطعا تاثیر خواهد گذاشت.


٠٩:٥٨ - چهارشنبه ١٤ مهر ١٣٩٥    /    عدد : ٥٠٤٠٤٧    /    تعداد نمایش : ٥٢٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
  این سایت متعلق به دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم میباشد