دکتر کوشکی در نشست فرهنگی سیاسی امام(ره) و تفکر انقلابی عنوان کرد:

عدم آموزش مردم در انتخابات، بهترین بستر را برای قدرت‌طلبان مهیا می‌کند/ دانشگاهیان باید پیشگام آگاهی‌بخشی در جامعه باشند

نشست فرهنگی سیاسی امام(ره) و تفکر انقلابی روز گذشته با حضور دکتر محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل در جمع معرفت‌جویان حوزه علوم میان‌رشته‌ای و اساتید و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی قم در سالن شهید یخچالی مجتمع پردیس دانشگاه برگزار شد.

به گزارش واحد رسانه نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی قم دکتر محمدصادق کوشکی کارشناس مسائل سیاسی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران روز گذشته با حضور در جمع معرفت‌جویان حوزه علوم میان‌رشته‌ای و اساتید و اعضای هیئت‌علمی دانشگاه علوم پزشکی قم در سالن شهید یخچالی مجتمع پردیس این دانشگاه با انتقاد از عدم آموزش اصول شرکت در انتخابات به مردم، گفت: ما حدود ۴۰ سال است که در انتخابات‌های مختلف شرکت می‌کنیم اما قواعد و ضوابط شرکت در انتخابات را نه آموزش دیده‌ایم و نه تمرین کرده‌ایم و این به دلیل کوتاهی دستگاه‌های مختلف کشور به ویژه رسانه ملی است که این قواعد مهم را از کودکی به ما آموزش نداده‌اند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین ویژگی‌های زندگی اجتماعی آموزش است افزود: بسیاری از مردم به شکل بسیار شخصی، عاطفی، احساسی و بدوی در انتخابات‌ها شرکت می‌کنند.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران با انتقاد از نگاه تک‌بعدی و سطحی به انتخاب اشخاص برای پذیرش پست‌های ریاست جمهوری یا نمایندگی مجلس گفت: سطحی نگری و عدم آموزش مردم برای انتخاب درست، بهترین بستر را برای قدرت طلبان و سیاست‌ورزان مهیا می‌کند تا به اهداف خود برسند.

وی ادامه داد: در این فضا، انسان منطقی و عاقل، هیچ شانس و فرصتی برای گرفتن رای مردم نخواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که مردم بدون آموزش و به طور غیر آگاهانه رای می‌دهند، توقع بهبود و اصلاح در جامعه، انتظار نابجایی است.

دکتر کوشکی با اشاره به آیه "انا ارسلنا رسلنا بالبینات و انزلنا معهم الکتاب و المیزان لیقوم الناس بالقسط" گفت: وظیفه انبیا آگاهی دادن به مردم است و جمهوریت برای این است که مردم از حق طبیعی خود برای بهتر شدن زندگی‌شان استفاده کنند ولی مردم وقتی موفق به اقامه قسط و عدل می‌شوند که بر اساس شاخص و آگاهانه رای بدهند.

وی با اشاره به اینکه کشورهایی مانند انگلستان ۷۰۰ سال و فرانسه بیش از ۲۵۰ سال است که انتخابات و پارلمان دارند تصریح کرد: ۴۰ سال برای آموزش و رساندن مردم به بلوغ انتخاباتی زمان زیادی نیست همان‌طور که در کشورهای باسابقه انتخاباتی بیشتر نیز هنوز مردم نتوانسته‌اند آگاهانه انتخاب کنند. مثلا در انگلستان در یک سال ۳ بار انتخابات پارلمانی تشکیل شد.

کارشناس مسائل سیاسی و بین‌الملل عنوان کرد: هرچند که مدارس، دانشگاه‌ها، رسانه ملی باید نحوه انتخاب صحیح را به عنوان جزئی از زندگی مدنی به افراد آموزش دهند اما خود ما هم به عنوان دانشجو، استاد و قشر فرهیخته می‌توانیم با یادگیری اصول و انتقال به دیگران به اصلاح و رشد فکری و سیاسی جامعه کمک‌ کنیم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه یکی از معیارهای مهم تشخیص اصلح در انتخابات، آگاهی از حدود اختیاراتی است که در قانون اساسی برای رییس جمهور یا نماینده مجلس تعیین شده است گفت: عموم مردم از میزان اختیارات رییس جمهور یا نماینده مجلس اطلاع ندارند و به همین دلیل، برخی از نامزدها در انتخابات وعده‌هایی به مردم می‌دهند که در حیطه اختیارات آن‌ها نیست. در نتیجه؛ آن وعده‌ها را نمی‌توانند انجام دهند و این باعث نارضایتی و مشکلات بسیاری می‌شود‌.

وی ادامه داد: از طرف دیگر رئیس جمهور به مردم می‌گوید من قصد داشتم به وعده‌هایم عمل کنم اما برخی افراد یا عوامل مانع آن شدند و این را تمام روئسای جمهور حال و گذشته گفته‌اند پس ربطی به جناح‌های سیاسی ندارد.

دکتر کوشکی با بیان اینکه دومین معیار این است که بدانیم برنامه فرد برای انجام وظایف و پیشبرد اهداف چیست افزود: وظیفه رئیس‌جمهور بر اساس قانون اساسی فقط اجرای سیاست‌هاست نه سیاست‌گذاری. به همین دلیل، رئیس جمهور فقط می‌تواند برای چگونگی انجام کارها برنامه ریزی کند.

وی با انتقاد از عدم هم‌افزایی دولت‌های پیشین در طول سالیان متمادی گفت: تمام روئسای جمهور گذشته و حال به دنبال ریل‌گذاری موردنظر خودشان بودند و این باعث شده که هر دولتی به یک سمت متمایل شود و وضعیت آشفته فعلی ناشی از همین مشکل است.

کارشناس مسائل سیاسی با تشبیه رییس جمهور به معمار و راننده لوکوموتیو ابراز کرد: رئیس جمهور مانند یک معمار است که نقشه از پیش تعیین شده توسط مهندسین را اجرا می‌کند بنابراین باید برنامه‌ریزی مدونی داشته باشد تا با حداقل هزینه و حداکثر کارایی، ساخت ساختمان را به سرانجام برساند.

دکتر کوشکی خاطرنشان کرد: برخی از وعده‌های نامزدهای ریاست جمهوری، وعده‌‌های خیالی است یعنی آن‌ها چیزی می‌گویند که مردم خوششان بیاید و مردم هم با رای‌شان کاری می‌کنند آن نامزد خوشحال شود.

استاد دانشگاه امام صادق(ع) در تعریف مفهوم برنامه صحیح عنوان داشت: برنامه یعنی ارائه آمار و ارقام منطقی بر اساس منابع و امکانات موجود با توجه به شرایط قابل پیش‌بینی در آینده و ارائه شیوه تحقق اهداف تعیین شده با کمترین هزینه و بیشترین بازدهی.

وی افزود: در ارائه برنامه، فرد بر اساس احتمالات و پیش‌بینی شرایط آینده صحبت می‌کند، نه صورت قطعی و یقینی.

وی همچنین خاطرنشان کرد: برنامه باید حداقل ۶ ماه قبل از انتخابات ارائه شود تا مردم و کارشناسان بتوانند آن را ارزیابی کنند تا نقاط ضعف و قوت و امکان اجرای آن‌ مشخص شود.

دکتر محمدصادق کوشکی با تاکید بر اینکه نامزدهای انتخابات باید منابع تامین وعده‌های خود را به طور شفاف و مشخص بیان کنند گفت: اگر آموزش‌های درست به مردم ارائه می‌شد، خود مردم نامزدهایی که وعده‌های غیرکارشناسی و غیرمنطقی می‌دهند را رد صلاحیت می‌کردند.

وی ادامه داد: همچنین اگر این نکات رعایت می‌شد بسیاری از افراد جرأت نمی‌کردند وارد این فضا شوند.

استاد دانشگاه امام صادق(ع) سومین معیار تشخیص اصلح را داشتن تیم منسجم دانسته و اظهار کرد: نکته دیگر این است که فرد باید تیم هماهنگ و گروه مشخص خود را برای رسیدن به اهداف، تعیین و به مردم معرفی کند. چون اجرای برنامه‌ها نیازمند هماهنگی و همکاری اعضای مختلف دولت است و این افراد باید قبل از رسیدن فرد به قدرت، مشخص باشند تا باعث هدر رفتن وقت و هزینه‌های کشور نشود.

وی گفت: می‌توان از ظرفیت‌های مختلف مانند تولید فیلم، سریال، برنامه‌کودک و... براب آموزش و آگاهی‌بخشی به مردم برای شرکت در انتخابات‌ها استفاده کرد.

دکتر کوشکی در پایان خاطرنشان کرد: قدرت طلبان سعی می‌کنند با تکیه بر نادانی مردم به اهداف خود برسند ولی با آموزش و آگاهی‌بخشی به مردم می‌توان جلوی سوء استفاده آنان را گرفت و ما دانشگاهیان باید پیشگام این آموزش‌ها در جامعه باشیم.

در ادامه جلسه، جناب آقای دکتر کوشکی پاسخگوی سوالات کتبی و شفاهی دانشجویان و اساتید حاضر در جلسه بودند.

لازم به ذکر است که این جلسه از طریق فضای مجازی و در محیط اسکای روم به صورت زنده و مستقیم برای دانشجویان و معرفت‌جویان حوزه علوم‌میان رشته‌ای دانشگاه پخش می‌شد.

کلمات کلیدی
محمد حسین مهدویان
تهیه کننده:

محمد حسین مهدویان

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *