تقدیم به ساحت
مولی الموحدین علی بن ابیطالب(ع) و بانوی جهان اسلام، حضرت فاطمه زهرا(س)
 
اساسنامه مرکز سایبان مهر(ازدواج آسان)
دانشگاه علوم پزشکی قم
 
 
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم
بهار 1399
 
 
وأنْکحوا الْأیامى منْکمْ والصّالحین منْ عبادکمْ وإمائکمْ إنْ یکونوا فقراء یغْنهم اللّه منْ فضْله واللّه واسعٌ علیمٌ. 
و البته باید مردان بی‌زن و زنان بی‌شوهر و کنیزان و بندگان شایسته خود را به نکاح یکدیگر درآورید، اگر آن مردان و زنان فقیرند خدا به لطف و فضل خود آنان را بی‌نیاز و مستغنی خواهد فرمود و خدا رحمتش وسیع و نامتناهی و(به احوال بندگان) آگاه است. نور، 24
 
امام صادق(ع): هر فردی زمینه ازدواج مجردی را فراهم کند از افرادی است که خدا در روز قیامت به او نگاه لطف آمیز می کند.
 
بیان مسأله
ضروری ترین مسأله در میان مسائل اجتماعی کشور که می بایست بدان پرداخت، مسأله ازدواج جوانان است زیرا جدای از سفارش و تاکید دین مبین اسلام و حکما و بزرگان دین مبنی بر اینکه ازدواج بهنگام جوانان موجبات سعادت و آرامش خود و جامعه است بسیاری از کارشناسان جامعه شناسی بر این عقیده اند که حل بسیاری از مشکلات و آسیب های اجتماعی، فکری، فرهنگی، سیاسی و حتی اقتصادی جامعه در گرو تحقق این امر یعنی ازدواج جوانان است. 
آرامش و سکینه، تعقل و تفکر، اعتدال در کنترل غرایز، شکل گیری نظام خانواده، اهتمام به کار و فعالیت، هدفمند شدن زندگی، کاهش ناهنجاری های اخلاقی و.. . کمترین ثمره ازدواج بهنگام، آسان و آگاهانه است و از آن طرف احساس آشفتگی، بطالت، بی هدف بودن جوانان، عدم احساس مسئولیت، و شعله ور شدن آتش شهوت با وجود تهاجم فرهنگی و اخلاقی دشمن کمترین آسیب های بی توجهی به این نیاز فوری جوانان است. 
 از سویی دیگر تحولات پیش آمده در سبک زندگی و گذار از جامعه سنتی به مدرن، شئون مختلف زندگی اجتماعی را دستخوش تغییر کرده است، که بخشی از این تغییرات در حوزه خانواده و ازدواج مشاهده می شود. و از آن جهت که برخی از این تغییرات ممکن است مبتنی بر دانش و تعقل و تفکر نباشد تهدیدی برای آن محسوب می شود. 
از این¬رو شاید بتوان گفت مهم¬ترین و ضروری ترین فعالیت فرهنگی و اجتماعی و دینی که تهدیداتی را از سر جامعه اسلامی بر طرف خواهد کرد، اهتمام جدی به مسأله ازدواج به هنگام جوانان است، لذا تلاش جدی و سازمان دهی شده ای در تسهیل امر ازدواج و تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده آحاد جامعه بویژه قشر فرهیخته می طلبد. همه دستگاه های فرهنگی و موسسات و سازمان¬های مردم¬نهاد دغدغه¬مند با شعار ازدواج آسان، بهنگام و آگاهانه باید به این جبهه ورود کنند و مانع تخریب اولین خاکریز فرهنگ و تمدن اسلامی و ایرانی شویم.
 
تعریف(مفاهیم)
ازدواج آسان: ازدواج بر طبق ملاک و معیار سبک زندگی اسلامی و ایرانی و عاری از تشریفات و تجملات زائد و بر پایه قناعت و انتظارات به جای طرفین می باشد.
 
ازدواج به هنگام: ازدواجی که طرفین پس از بلوغ کامل جسمی، عقلی و جنسی بدون در نظر گرفتن موانع فرهنگی، فکری و اجتماعی اقدام به ازدواج کنند.
 
ازدواج آگاهانه: ازدواجی که طرفین با اطلاعات کافی قبل از ازدواج، انتخاب همسر و شناخت کافی از خود و طرف مقابل وارد فرآیند انتخاب همسر بشوند.
 
ضرورت تشکیل مرکز 
اکنون که روشن شد یکی از مهمترین مسائل و چالش های جوانان امروز مسأله ازدواج است، ویکی از اولویت های فعالیت های فرهنگی پرداختن به این مقوله و چاره اندیشی برای آن است، از این رو تشکیل مرکز سایبان مهر برای اهتمام به این موضوع ضرورت دارد. 
ممکن است گفته شود که صدها ازدواج در همین دانشگاه بدون وجود مرکز به خوبی صورت گرفته است از کجا به این مطلب رسیدید که برای حل مشکل ازدواج جوانان باید مرکز تشکیل داد؟
 
در پاسخ باید گفت آنچه که با کمتر تأملی در فضای کنونی جامعه یافت می شود عبارت اند از: 
 
1- موج تبلیغات منفی علیه ازدواج با طرح و بزرگنمایی نکاتی چون، ازدواج محدودیت است، با شرایط اقتصادی امروز، تشکیل زندگی مشقت بار است، با ازدواج سفید می توان به نیاز ها پاسخ گفت، ازدواج یک مشکل را حل و صد مشکل دیگر ایجاد می نماید.
2- عدم پایداری ازدواج بعلت انتخاب نا مناسب که ثمره فقدان آموزش مهارت های لازم و مستمر و عدم مشاوره است.
3- بالا رفتن سن ازدواج به بهانه ادامه تحصیل و گرفتن تخصص، نداشتن شغل رسمی، القاء اینکه ازدواج در آغاز جوانی زودهنگام و موجب طلاق می شود، همه تسهیلات و امکانات باید فراهم شود بعد ازدواج کرد و....
4- عدم استحکام خانواده عدم اطلاع از مهارت همسرداری در زوجین جوان که ریشه در فقدان آموزش و وقت گذاری برای کسب تجربه دارد.
5- وجود آسیب های اجتماعی فراوانی که بعلت عدم آگاهی زوجین نسبت به آنها آمار طلاق افزایش یافته. 
6- مشکل یافتن کفو و همتا برای دختران و پسران محجوب و ماخوذ به حیا در محیط خانواده.
7- فراموش شدن سنت واسطه گری و سبقت در خیر در امر ازدواج که احیای آن از توصیه بزرگان دین می باشد.
8- نبود محل و مرکزی برای مراجعه جهت طرح و حل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، اداری مربوط به زوجین دانشجو.
9- عدم پیگیری حقوق و منافعی همچون خوبگاه متاهلی، انتقال و میهمانی دانشجویان متأهل و... بعلت نداشتن متصدی.
 
وجود این عوامل و مسائل و دیگر موارد، حکایت از این دارد که برای حل این مشکلات و مسائل باید ساز و کار و برنامه داشت و بدون تشکیلات پیشرفتی حاصل نمیشود، از این¬رو تشکیل مرکز سایبان مهرضرورت می یابد.
 
پیشینه
مرکز سایبان مهر با محوریت ازدواج در تعدادی از دانشگاه های کشور از جمله اصفهان و تبریز و شیراز و قم و کرمانشاه تشکیل شده است و در حال فعالیت می باشند و در بررسی که به عمل آمد بعضی از مرکز های سایبان مهر(پیوند) در دانشگاه ها به صورت دانشجویی و به صورت محدود و صرفا در زمینه برگزاری جلسات و همایش هایی با موضوع معیارهای ازدواج و روابط دختر و پسر فعالیت دارند ولی بعضی دیگر مانند مرکز سایبان مهر اصفهان یا شیراز با حمایت و پیگیری های مسئولین مربوطه فرادانشگاهی عمل نموده و با تشکیل هیئت مدیره و شورای خیرین و.. . موفق به گسترش فعالیت ها شده اند و برای نمونه با حمایتی که از این طرح در شیراز شد طرح ..... به صورت کشوری در حال پیگیری و اجرا در سطح استان ها می باشد.
بعضا مرکز پیوند( سایبان مهر)در بعضی دانشگاه ها با عناوین دیگری معرفی شده است ولی محور فعالیت مشابه مرکز سایبان مهرمی باشد به عنوان نمونه این طرح در دانشگاه شهید بهشتی با عنوان طرح همسان گزینی(هدا) شناخته می شود یا در دانشگاه بوعلی همدان با عنوان مرکز ازدواج آسان فعالیت دارند و در دانشگاه فردوسی مشهد با عنوان سایبان مهر فعالیت دارند و یکی از دانشگاه های موفق در این زمینه بوده¬اند. با مطالعه گزارش فعالیت های مرکز های دانشگاهی، تقریبا همه موسسین نسبت به تاثیر مثبت فعالیت های مرکز و ضرورت حمایت و گسترش و توسعه مرکز تاکید داشته اند.
 
اهداف
در جهت عمل به آیات و روایات حاکم به امر ازدواج و پیروی از سیره نبی مکرم اسلام - صلوات الله علیه و آله - در تشویق به سنت ازدواج، مرکز سایبان مهردانشگاه علوم پزشکی قم با اهداف ذیل تشکیل می گردد.
• شناسایی موانع ازدواج در میان جوانان 
• بسترسازی برای ازدواج به هنگام، آگاهانه، آسان و پایدار 
• ایجاد زمینه ازدواج موفق در بین دانشجویان
• ایجاد نشاط و سرزندگی در میان دانشجویان 
• جلوگیری از آسیب های روحی، خانوادگی و اجتماعی
• کاهش اختلاف زوجین دانشجو 
• کاهش آسیب معارفه های غیر اصولی دانشجویان به یکدیگر توسط برخی کارمندان یا اساتید 
 
جامعه هدف
جامعه هدف در این طرح کلیه دانشگاهیان مجرد دانشگاه علوم پزشکی قم اعم از اساتید مجرد، دانشجویان مجرد و کارکنان مجرد با اولویت دانشجویان است.
* با توجه به نظریه صاحب نظران مبنی بر پرهیز دانشجویان از ورود به موضوع ازدواج در ترم های نخست مراد دانشجویان دارای آمادگی و در شرف ازدواج می باشد.
 
بیان اجمالی طرح
مرکز سایبان مهر در نظر دارد با همکاری همه بخش های فرهنگی، آموزشی و اداری دانشگاه علوم پزشکی قم و استفاده از همه ظرفیت های درون و برون دانشگاهی در سه حیطه مهم فعالیت نماید:
 
الف- حیطه آموزش مهارت های ازدواج و زندگی با سه عنوان و موضوع: 
 آموزش مهارت های پیش از ازدواج 
 آموزش مهارت های حین ازدواج 
 آموزش مهارت های پس از ازدواج 
 
ب- حیطه واسطه گری در امر خیروازدواج و معرفی کفو برای متقاضیان امر ازدواج 
ج- حیطه حمایت از مزدوجین دانشجویی
با تشکیل صندوق قرض الحسنه، پیگیری خوابگاه متاهلی، تهیه جهیزیه برای زوجین بی بضاعت، ارائه مشاوره و هزینه مشاوره ازدواج، تسهیل قوانین آموزشی، رفاهی، اداری و...از طریق رایزنی با مسئولین مربوطه 
 
مرکز برای اجرای این طرح اساسنامه و شیوه نامه اجرایی دارد. هیئت امنا، دبیرخانه و سه کار گروه تخصصی دارد. تقسیم وظایف بین مدیریت ها و نهادهای مرتبط با موضوع در دانشگاه دارد. ظرفیت هایی همچون مشاورین ازدواج و خانواده، خیرین و محسنین، مدیران دلسوز دارد.
 
*** همچنین برای اجرای این طرح نظرات کارشناسان اخذ شده و در شورای فرهنگی دانشگاه قابلیت تصویب و اجرا پیدا کرده.
الزامات طرح
دبیرخانه
وجود یک مکان بعنوان دبیرخانه برای استقرار کارشناسان اداری برای پیگیری مصوبات هیئت امناء، مصوبات کارگروه های تخصصی، محل رجوع مخاطبین دانشگاهی، کارشناسان مشاوره، رابطین ازدواج، خیرین دانشگاهی از ملزومات این طرح می باشد. 
 
کارشناس دبیرخانه: اختصاص یک کارشناس خانم بصورت دائم به عنوان کارشناس دبیرخانه و یک کارشناس آقا بصورت پاره وقت از ملزومات این طرح می باشد. 
ویژگی های کارشناسان
• کارمند رسمی یا پیمانی دانشگاه
• مشهور به تقوا و اخلاق
• دلسوز و وقت گذار
• آشنا با طرح و سابقه فعالیت فرهنگی
• دارای انگیزه نسبت به ماموریت خود
 
بودجه
با توجه به تقسیم کار و وظایف این مرکز در بین معاونت های مرتبط با طرح در دانشگاه:
• هزینه دوره ها، کلاس ها و کارگاه های آموزشی قبل، حین و بعد از ازدواج بعهده معاونت فرهنگی و دانشجویی و جهاد دانشگاهی.
• هزینه مشاورین ازدواج، آموزش رابطین و تقدیر سالانه از آنان بعهده دفتر نهاد رهبری.
• هزینه فعالیت های پژوهشی بعهده معاونت پژوهشی.
• هزینه برگزاری مراسم های گلریزان، جشن های ازدواج دانشجویی و تبلیغات و فضاسازی بعهده معاونت توسعه می باشد.
 
واسطه های خیر
برای اجرای این طرح نیازمند مشارکت 30 نفر واسطه (رابطین امر خیر)جهت معرفی دانشگاهیان مجرد طالب ازدواج و همتا یابی با ویژگی های زیر هستیم:
• اساتید یا کارکنان متاهل با داشتن حداقل 35 سال سن 
• شهرت به تقوا، امانت داری و صداقت
• متین، با وقار و مجرب 
• آگاه و آشنایی با مسائل پیرامون ازدواج و خصوصیات جوانان 
• متعهد به گذراندن دوره آموزشی 
 
مشاورهای تخصصی
برای اجرای این طرح نیازمند دو سطح مشاور هستیم:
الف- مشاور های مستقر در دانشگاه اعم از اساتید دانش خانواده، کارشناسان واحد مشاوره معاونت فرهنگی و دانشجویی و مشاورین دفتر نهاد در فیلد تخصص ازدواج و مشاوره.
ب – مشاور های مراکز تخصصی مشاوره، نظیر مرکز مشاوره ملاصدرا و یا مرکز مشاوره حوزه که مناسب است جهت ارجاع موارد خاص تفاهم نامه یا قرارداد همکاری بسته شود.
 
بانک اطلاعات
برای اجرای این طرح نیازمند بانک اطلاعاتی شامل موارد ذیل هستیم: 
• اساتید توانمند و متخصص کشوری و استانی در حوزه ترویج فرهنگ ازدواج
• اساتید توانمند و متخصص استانی در حوزه آموزش های قبل، حین و بعد از ازدواج
• مشاورین توانمند و متخصص در موضوع ازدواج و خانواده 
• اطلاعات مراکز معتبر مشاوره در استان و کشور 
• لیست و فایل الکترونیکی کتب نوشته شده در موضوع ازدواج، خانواده و اخلاق
• لیست خیرین و فعالین در امر ازدواج 
• لیست مراجعین به تفکیک های جنسیت، درخواست و منتج به نتیجه شدن 
• آمار ازدواج و طلاق دانشگاه، استان و کشور 
 
حمایت مسئولان دانشگاه
موفقیت این طرح در گروه حمایت قطعی ریاست دانشگاه، معاونین دانشگاه، مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه و همراهی و همکاری کلیه مدیران و تصمیم سازان دانشگاه است. 
 
 
 
تشکیلات مرکز سایبان مهر
1-هیئت امنا
هیئت امنای مرکز سایبان مهر متشکل از افراد حقیقی و حقوقی دانشگاه علوم پزشکی قم می باشند که به جهت سیاست گذاری مرکز، هدایت و نظارت، حمایت های فکری، مالی، معنوی، و اعتباربخشی به مرکز سایبان مهرتشکیل گردیده. 
* اعضای هیئت امنای به پیشنهاد مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه و با تأیید معاونت های آموزشی و فرهنگی دانشجویی انتخاب می گردد.
* حکم اعضای هیئت امنای مرکز سایبان مهر که با امضای رئیس دانشگاه ابلاغ می گردد، به مدت سه سال می باشد. 
* معیار انتخاب اعضای هیئت امنای، تجربه، مسئولیت مرتبط، سابقه فعالیت فرهنگی و اجتماعی در کنار معتمد بودن و مقبولیت اجتماعی است. 
2- دبیرخانه
دبیرخانه دفتری است که جهت ساماندهی امور مرکز اعم از امور هیئت امنا، امور کار گروه های سه گانه و پاسخگویی به مراجعات با شرح وظایف مشخصی که بیان خواهد شد راه اندازی می شود.
* دبیرخانه یک کارشناس دارای شرایط بعنوان مسئول دبیرخانه دارد و یک کارشناس پاره وقت دانشگاهی.
* چنانچه افرادی به قصد خیر بخواهند همکاری تبرعی با دبیرخانه داشته باشند پس از تائید صلاحیت از سوی هیئت امنای همکاری آنان موجب امتنان است.
3-کارگروه های تخصصی
 
الف- کارگروه آموزشی
این کارگروه به منظور اجرای سیاست های آموزشی هیئت امنا و برنامه ریزی و انجام فعالیت های آموزشی این طرح تشکیل می گردد.
 
* اعضای حقوقی و حقیقی این کارگروه عبارت اند از معاون فرهنگی دانشجویی، مدیر فرهنگی، معاون دفتر نهاد، نماینده معاونت بهداشت استان، نماینده جهاد دانشگاهی، یکی از اساتید دانش خانواده، مدیر اداره مشاوره، یکی از مشاورین موضوع ازدواج، یکی از اساتید مجرب و صاحب نظر، مسئول دبیرخانه مرکز، نماینده دانشجویان متاهل 
* مدیریت این کارگروه به عهده معاون فرهنگی و دانشجویی می باشد.
 
ب- کارگروه واسطه گری (رابطین)
این کارگروه به منظور انتخاب واسطه ها، آموزش های تخصصی واسطه ها، هدایت و نظارت واسطه ها تشکیل می گردد.
 
* اعضای این کارگروه: مسئول نهاد رهبری در دانشگاه، معاونت فرهنگی دانشجویی، مدیر فرهنگی، مدیر آموزش، رئیس یکی از دانشکده ها، مسئول واحد خواهران دفتر نهاد، یکی از اساتید دانش خانواده، یکی از مشاورین مطرح در حوزه خانواده، مسئول دبیر خانه مرکز و یکی از کارکنان مجرب و صاحب نظر، دو دانشجوفعال فرهنگی .
* مسئول این کارگروه مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه می باشد. 
 
ج- کارگروه حمایت (تسهیلات)
این کارگروه به منظور کمک و تسهیل ازدواج دانشجویان و حمایت از مزدوجین کم بضاعت تشکیل می گردد که با شناسایی راهکارهای تسهیل و حمایت، برنامه ریزی و سیاست گذاری حمایت های مقدور را انجام می دهد.
 
* اعضای این کارگروه: معاون آموزشی، معاون توسعه، مدیر دانشجویی، معاون درمان، رئیس و معاون دفتر نهاد، رئیس مجمع خیرین دانشگاه، دو تن از روسای بیمارستان ها، دو تن از پزشکان خیر، دو تن از خیرین استان.نماینده مرکز خیریه دانشگاه ، نماینده گروه جهادی دانشگاه ، یک دانشجوی فعال در امر فرهنگ سازی ازدواج
* مسئول این کارگروه یکی از اعضای به انتخاب خود کارگروه می باشد.
 
 
 شرح وظایف
 
وظایف هیئت امنا
• شرکت منظم در تمام جلسات ماهانه هیئت امنای مرکز 
• مطالعه و تحقیق و نظر کارشناسانه پیرامون دستورات جلسه 
• تائید و حمایت از مرکز در شوراها و کمیته های مختلف درون و برون دانشگاهی مانند شورای فرهنگی، شورای آموزشی، کمیته تخصیص بودجه، کمیسیون اجتماعی استانداری و...
 
وظایف دبیرخانه
• پیگیری ابلاغ احکام اعضای هیئت امنای مرکز سایبان مهر
• تهیه و تنظیم دستور جلسات هیئت امنای مرکز سایبان مهر
• برگزاری منظم جلسات هیئت امنای مرکز سایبان مهر
• پیگیری جدی مصوبات جلسه هیئت امنا
• پیگیری تشکیل جلسات کارگروه ها بصورت منظم 
• اخذ مصوبات و گزارش جلسات و مصوبات هریک از کارگروه ها 
• همکاری در اجرای برنامه های هریک از کارگروه ها 
• پاسخگویی به تمام مراجعین به مرکز سایبان مهرو ارجاع به کارگروه ها جهت حل مشکلات آنان
• شرکت در جلسات کارگروه های سه گانه 
• راه اندازی بانک اطلاعات 
• راه اندازی وب سایت و کانال تخصصی
 
وظایف مسئول کارگروه ها 
• برگزاری ماهانه جلسات کارگروه بصورت منظم 
• ارسال مصوبات هر جلسه به دبیرخانه مرکز 
• پیگیری جدی تمام مصوبات کارگروه 
• ارائه گزارش سالانه به هیئت امنای مرکز 
• تقسیم وظایف و فعالیت ها بین اعضای کارگروه ها 
 
 
وظایف کارگروه ها
 
وظایف کارگروه آموزش
1. فرهنگ سازی ازدواج آسان 
2. برگزاری جلسات آموزشی پیش از ازدواج
3. برگزاری جلسات آموزشی حین ازدواج 
4. برگزاری جلسات آموزشی بعد از ازدواج 
5. آموزش تربیت فرزند
6. آموزش خانواده های دانشجویان جهت ازدواج فرزندان 
7. تدوین متون لازم برای ارائه به دانشجویان
8. پایش و رصد ازدواج
 
وظایف کارگروه واسطه ها
1. برگزاری جلسات آموزشی رابطین با استفاده از اساتید مجرب به صورت فصلی(با همکاری نهاد)
2. تشکیل شبکه رابطان و ارتباط مستمر با یکدیگر 
3. جلسات هم افزایی و آسیب شناسی با رابطان به صورت منظم و فصلی
 
وظایف کارگروه تسهیلات
1. برنامه ریزی تشکیل صندوق ازدواج در دانشگاه
2. برنامه ریزی برگزاری جشن گلریزان جهیزیه برای دانشجویان کم بضاعت 
3. تسهیل قوانین آموزشی برای مزدوجین
4. تلاش برای فراهم کردن خوابگاه متأهلی
5. تامین هزینه های مشاوره برای زوج های کم بضاعت که به مراکز ارجاع داده می شوند. 
 
فعالیت های مرکز سایبان مهر 
1_ فرهنگ سازی
 
• جلوگیری و مقابله با تبلیغات منفی علیه ازدواج و به¬کارگیری روش های صحیح تبلیغ ازدواج توسط مبلغین طرح سایبان مهراز روش تبلیغات محیطی
• فعال سازی معتمدین دانشگاه در جهت تشویق دانشجویان در امر ازدواج به موقع
• اختصاص امتیازات آموزشی و فرهنگی به مزدوجین(اردوهای متأهلی و...)
• برگزاری نشست های ماهانه جهت ترویج امر ازدواج و آموزش دانستنی های پیش از ازدواج
2_ آموزش
آموزش پیش از ازدواج ویژه جوانان در شرف ازدواج 
• آشنایی با اهداف ازدواج
• معیارهای ازدواج
• مهارت های جلسات خواستگاری و مدیریت آن
• آمادگی های پیش از ازدواج
• نقش ها (نقش مرد و زن)
• آشنایی با مراحل ازدواج
آموزش حین ازدواج (برگزاری کارگاه های مهارتی برای زوج هایی که وارد دوره نامزدی می شوند)
• مهارت های دوران نامزدی
• تفاوت های زن و مرد (با اشاره به نقش ها) 
آموزش بعد ازدواج (برگزاری کارگاه های مهارتی برای زوج هایی که وارد زندگی مشترک شده اند)
• عوامل استحکام نظام خانواده 
• عوامل رشد و تعالی خانواده
آموزش خانواده ها 
• آموزش آداب انتخاب همسر برای فرزندان 
• معیارهای انتخاب همسر 
• آداب جلسات خواستگاری 
• آموزش نقش های جدید
 
3 _واسطه گری
رهبر معظم انقلاب: البته در گذشته معمول بود که براى ازدواج، افراد خیر و مؤمنى پیدا می شدند، واسطه‌‌گرى می کردند، دخترهاى مناسب را، پسرهاى مناسب را، معرفى میکردند، ازدواج ها را راه مى‌‌انداختند؛ این کارها باید انجام بگیرد؛ باید واقعاً در جامعه یک حرکتى در این زمینه به‌‌وجود بیاید.
بیانات در دیدار دانشجویان 1/5/1393
 
انتخاب واسطه ها: واسطه ها از بین اساتید، کارمندان و دانشجویان متاهل با شرط تعهد، حسن شهرت و دلسوزی با نظر کارگروه واسطه ها انتخاب و به دبیرخانه معرفی می شوند، دبیرخانه موظف است فرم های مربوطه را در اختیار واسطه قرار دهد.
آموزش واسطه ها توسط کارگروه واسطه ها صورت میگیرد و موظف به شرکت در کارگاه ها پیش از شروع به کار هستند، کارگاه ها شامل سر فصل های: اصول و مبانی انتخاب همسر، شیوه همسان گزینی و نحوه مواجهه با خانواده ها و زوجین می باشد. 
تعریف شیوه دقیق کار:واسطه ها در دانشکده ها، بیمارستان ها و.. . اگر افرادی را می شناسند که متقاضی امر ازدواج هستند با آنها طرح موضوع کرده و فرم را در اختیار آنها قرار داده و سپس فرم را با توضیحی که ضمیمه میکند تحویل دبیرخانه می دهد. 
دبیرخانه پس از همسان گزینی مورد مناسب را به واسط معرفی کرده و طرح موضوع می کند. 
با مشورت واسطه طرفین به مشاوره جهت صحت سنجی فرم و ادامه مراحل معرفی ارجاع داده می شوند.
 
 4 _حمایت (کارگروه تسهیلاتی)
4/1. تشکیل صندوق قرض الحسنه حمایت از ازدواج در دانشگاه 
یکی از راه های تشویق جوانان به امر ازدواج راه اندازی صندوق قرض الحسنه حمایت از ازدواج می باشد که طرح و اساسنامه این صندوق ضمیمه شماره یک طرح مرکز سایبان مهرمی باشد.
 
4/2. برگزاری جشن گلریزان جهیزیه برای زوج های کم بضاعت 
برگزاری یک جشن بزرگ گلریزان برای کمک به تهیه جهیزیه دانشجویان بی بضاعت یا کم بضاعت در سالروز ازدواج امیر المومنین علی - علیه السلام - و حضرت فاطمه زهرا - سلام الله علیها - ( اول ذی الحجه ) توسط کارگروه تسهیلات.
این کارگروه همه ساله دو ماه قبل از ماه ذی الحجه با برنامه ریزی دقیق و قوی مراسم جشنی را تدارک می بیند که نتیجه آن جمع آوری کمک های نقدی و غیر نقدی از شرکت کنندگان برای تهیه جهیزیه جهت دختران دانشجویی بی بضاعتی که در شرف ازدواج هستند، می باشد. 
این مراسم می تواند با مشارکت انجمن ها و یا موسسات خیریه سطح استان و همچنین استفاده از ظرفیت مرکز های دانشجویی برگزار گردد. 
مکان این مراسم در سالن ورزشی دانشگاه یا هر سالنی با ظرفیت 1000 نفر با فضا سازی مناسب باشد.
مخاطبین این مراسم: خیرین کشوری، استانی، دانشگاهی، اساتید و اعضای هیئت علمی، جامعه پزشکی استان قم، کارکنان دانشگاه، والدین دانشجویان قمی، برخی از اصناف قم.
محتوای برنامه با دعوت از سخنرانان برجسته، گروه های هنری متناسب با شأن شهر قم، مداحان و ذاکرین و مجریان بنام کشور، خیرین خاص باعث غنای جلسه گردد. 
(( پس از جمع آوری کمک ها، با تشخیص کارگروه تسهیلات و بر اساس شاخص هایی در میان متقاضیان دانشجویی که احراز وضعیت شده اند اجناس توزیع می گردد))
 
4/3. تسهیل قوانین آموزشی و دانشگاهی برای مزدوجین 
پیگیری اخذ مصوباتی از هیئت رئیسه دانشگاه، شوراهای آموزشی، پژوهشی، فرهنگی دانشگاه برای حمایت دانشجویان مزدوج.
الف- موافقت بدون قید با انتقال یا میهمانی دانشجویان مزدوج دانشگاه به محل تحصیل زوج یا پذیرش انتقالی یا میهمانی زوجه به دانشگاه علوم پزشکی قم در صورت دانشجو بودن.
ب- همکاری دانشکده ها و اساتید با مرخصی دانشجویان برای برگزاری مراسم ازدواج.
ج- تخفیف در اخذ واحد های درسی در ترمی که دانشجویان ازدواج می نمایند.
 
4/4. خوابگاه متأهلی
کارگروه همه ظرفیت خود را به¬کار می گیرد تا خوابگاه متاهلی برای دانشجویان مزدوج تامین شود. از جمله راه های تامین این خوابگاه ها: 
• راه اندازی پویش " میهمانان یکساله من " در میان اساتید و کارکنان ( اختصاص یک طبقه منزل هر استاد یا کارکنان برای مدت یکسال بصورت رایگان یا یک سوم قیمت به دانشجویانی که سال اول ازدواج آنان است ).
• تلاش برای ساخت منازل و آپارتمان های 40 متری در مجتمع پردیس یا شهید بهشتی با کمک خیرین و جذب بودجه وزارتی و استانی برای اسکان دو ساله دانشجویان.
• شناسایی ساختمان ها مسکونی و میهمان سراهای دانشگاه و اخذ مصوبه هیئت رئیسه برای اختصاص ده در صد آنها برای خوابگاه های متاهلی.
• در خواست از استانداری برای اختصاص واحدهایی از منازل سازمانی دستگاه ها و نهادهای دولتی به خوابگاه متاهلی و دانشجویان مزدوج.
• رایزنی و استفاده از ظرفیت سازمان هایی همچون اوقاف، بنیاد برکت، کمیته امداد برای کمک به تأمین مسکن موقت دانشجویان کم بضاعت.
 
4/5. تسهیل مراسم عقد و عروسی
• هماهنگی با حرم مطهر حضرت معصومه - سلام الله علیها - برای اولویت دادن در اختصاص اتاق عقد حرم به دانشجویان برای کم شدن هزینه مراسم.
• قرائت خطبه عقد ازدواج بدون دریافت وجه توسط روحانیون دانشگاه و هماهنگی با برخی از دفاتر عقد و ازدواج برای نیم بهاء کردن هزینه ثبت.
• هماهنگی با یکی از تالار های پذیرایی قم برای تخفیف ویژه به دانشجویانی که خواهان مراسم هستند.
• هدیه هزینه ایاب و ذهاب مشهد مقدس از طرف دانشگاه و اسکان و پذیرایی از سوی دفتر نهاد برای سفر ماه عسل دانشجویان مزدوج.
• برپایی جشن گروهی در دانشگاه برای دانشجویانی که متعهد شوند فقط یک مراسم داشته باشند.
 
4/6. تلاش برای ایجاد اشتغال پاره وقت 
• اخذ مصوبه اولویت کار دانشجویی دانشگاه به دانشجویان متاهل.
• برگزاری دوره پودمانی تکنسین داروخانه برای دانشجویان متاهل و به¬کارگیری پاره وقت آنان در داروخانه ها با همکاری نماینده داروسازان در نظام پزشکی و معاونت غذا و دارو.
• اخذ مصوبه سالانه از هیئت رئیسه دانشگاه برای افزایش دستمزد استیجرها، انترها و رزیدنت ها و اختصاص پاداش و عیدی.
• فعال نمودن مرکز کارآفرینی برای برگزاری دوره های آموزشی و حرفه ها و فنون به دانشجویان برای ورود به کار مانند 
• رایزنی با شرکت ها و تولیدی های متعهد و قانونمند استان برای به¬کارگیری موقت و ساعتی دانشجویان در مجموعه های خود.
 
5-ارائه مشاوره 
پس از معرفی، زوجین در مراحل مشاوره پیش از ازدواج قرار گرفته و بنا به تشخیص مشاور از 1 تا 3 جلسه مشاوره رایگان مرکز مشاور امین دفتر نهاد و مرکز مشاوره معاونت فرهنگی، دانشجویی حسب موضوع مورد نیاز استفاده میکنند.
هر زوجی که با معرفی و نظارت مرکز سایبان مهرازدواج کند تا 1سال طی بازه های 6,3و 9 ماهه با مشاور در ارتباط است. 
چنانچه زوجی به مشکل بخورد ابتدا با مشاور خود مرتبط سپس چنانچه نیازمند به زوج درمانی حرفه ای باشند به مراکز معتبر معرفی و از تسهیلات ویژه(طی تفاهم نامه دانشگاه و مرکز مشاوره) جهت استفاده از مراکز مشاوره بهره مند خواهد شد.
کانال و سایت مرکز مشاور امین دانشگاه و معاونت فرهنگی و دانشجویی موظف به معرفی مرکز سایبان مهرو پرداختن به موضوعات مرتبط با مرکز سایبان مهراست.
 
6-پایش و رصد ازدواج
معاونت پژوهشی دانشگاه جهت پایش و رصد موضوع ازدواج، تحقیقات و پژوهش و مقالات کاربردی را که موجب اتقان فعالیت مرکز سایبان مهرمی شود در دستور کار خود قرار دهد و با سپردن موضوعاتی از قبیل موضوعات ذیل به اساتید و محققین و دانشجویان پژوهشگر در راستای فعالیت علمی مرکز سایبان مهرکمک نماید. 
الف- بررسی آمار تمایل به ازدواج در میان دانشجویان 
ب- آسیب های ناشی از ازدواج دیر هنگام دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی
پ- بررسی موانع ازدواج دانشجویان پس از علوم پایه 
ت- آسیب های روابط عاطفی دانشجویان پسر و دختر 
ث- آمار ازدواج های موفق و بررسی عوامل موفقیت 
ج- آمار ازدواج های ناموفق و عوامل ناسازگاری آنان 
چ- نقش ازدواج در رشد یا افت تحصیلی 
ح- بررسی آمار اساتید و کارکنان مجرد و تاثیر آن در ازدواج دانشجویان 
خ- شاخص های ازدواج در میان دانشجویان 
* معاونت پژوهشی سالانه آماری از ازدواج های صورت گرفته، طلاق ها، و... در اختیار شورای فرهنگی دانشگاه قرار دهد.
 
والسلام علی من اتبع الهدی

دانلود فایل اساسنامه