به منظور کمک به خانواده های نیازمند، مراکز نیکوکاری دانشگاه علوم پزشکی قم توسط کانون دانشجویی خیریه ریحانة النبی(س) سالانه پنج مرتبه بسته های معیشتی را در میان نیازمندان توزیع می نماید که شیوه آن به شرح ذیل می باشد:

 

الف) زمان بندی تهیه و توزیع بسته های معیشتی:

بسته های معیشتی در پنج مقطع ماه مبارک رمضان،آغاز سال تحصیلی(مهر ماه)، شب یلدا، پیش از سال نو(عید نوروز) و عید سعید غدیر خم تهیه و در بین نیازمندان توزیع می شوند.

 

ب) تعداد بسته های معیشتی:

بستگی به ارقام کمک های مالی دانشگاهیان و خیرین و تلاش اعضای کانون خیریه ریحانه النبی(س) در تبلیغ و ترویج فرهنگ انفاق و رایزنی با خیرین دارد.

 

ج) محتوای بسته های معیشتی:

با توجه به مناسبت های توزیع بسته معیشتی، از سوی کانون خیریه به شورای اجرایی پیشنهاد داده شود. برای مثال برای رمضان فلان بسته یا برای عید غدیر فلان غذای طبخ شده.

 

د)شیوه تهیه و بسته بندی:

تهیه و تدارک، بسته بندی و برنامه های آیینی برای مشارکت دانشجویان بر عهده کانون خیریه ریحانه النبی(س) می باشد.

 

ه) شیوه توزیع:

- بانک اطلاعاتی: مرکز نیکوکاری دانشگاه بانک اطلاعاتی محرمانه از نیازمندان را راه اندازی نموده و"1" نیازمندان دانشگاهی(دانشجوی نیازمند،نیروهای خدماتی و قشر کم درآمد دانشگاه)،"2"نیازمندان معرفی شده از سوی دانشگاهیان،"3" نیازمندان یک یا دو روستا که تحت پوشش هیچ مرکز نیکوکاری نیستند،"4"نیازمندان یک یا دو محله حاشیه شهر قم که تحت پوشش نیستند را مطابق با یک فرصت خاص در لیست نیازمندان در اختیار دبیر کانون قرار می دهد.

  • دبیر کانون باید شیوه نامه ای برای تهیه و توزیع با همکاری و کمک دانشگاهیان برای بسته های معیشتی را درمیان نیازمندان با حفظ کرامت آنان داشته باشد.

 

و) نظارت بر توزیع:

یک بازرس از شورای مرکزی علاوه بر نظارت بر تهیه و بسته بندی، به صورت رندوم با ده الی پانزده خانواده ای که بسته معیشتی درمیان آنان توزیع شده تماس حاصل نموده و از وصول کسب اطلاع می نماید.